2024-06-25

Woda destylowana, znana także jako woda demineralizowana, jest ciekłym skarbem, o którego wartości wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Choć najczęściej kojarzona jest z laboratoriami, gabinetami kosmetycznymi czy chłodniczą rolą w samochodach, woda destylowana ma znacznie szersze zastosowanie, również w gospodarstwie domowym. W tym artykule poznasz najważniejsze sposoby wykorzystywania wody destylowanej.

Zastosowanie wody destylowanej w sprzęcie RTV i AGD

Woda destylowana to zbawienie dla wielu urządzeń domowych, które codziennie używamy. Dlaczego? Ze względu na brak w niej minerałów, nie powoduje ona osadzania się kamienia kotłowego, który jest najczęstszym powodem awarii sprzętów. Przykładowo, profesjonaliści zajmujący się ekspresami do kawy zalecają używanie do nich właśnie wody destylowanej – to znacznie wydłuża żywotność urządzenia, nawet kilkukrotnie.

To samo dotyczy żelazka z funkcją parową, czajnika elektrycznego, czy nawet parownika do ubrań. Wszędzie tam, gdzie woda pod wpływem temperatury zamienia się w parę, powstaje ryzyko osadzania się kamienia, które zminimalizowane zostaje podczas używania wody destylowanej.

Zastosowanie wody destylowanej w domowej pielęgnacji ciała i sprzątaniu

Niezwykle ciekawy jest również aspekt zastosowania wody destylowanej w kosmetyce. Ta najczystsza forma wody idealnie nadaje się do tworzenia domowych maseczek, toników czy balsamów do ciała. Wszystko to dzięki braku w niej jakichkolwiek zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpływać na naszą skórę. W połączeniu z naturalnymi składnikami, takimi jak miód, oleje roślinne czy glinki, woda destylowana stanie się bazą do domowej produkcji kosmetyków.

Nie bez znaczenia jest równie korzystne zastosowanie wody destylowanej w domowym sprzątaniu. Szczególnie wartościowe będzie ono dla osób, które cierpią na alergie. Woda destylowana nie wywołuje reakcji alergicznych, a dzięki temu, że nie ma w niej minerałów, nie pozostawia smug na czyszczonych powierzchniach. Z powodzeniem można jej używać do mycia szyb, luster, czy podłóg.

Zastosowanie wody destylowanej do podlewania roślin

Woda destylowana Czysta Woda Śląsk s.c. to także idealne rozwiązanie dla miłośników roślin. Swoim brakiem zanieczyszczeń i soli mineralnych pozytywnie wpływa na zdrowie roślin domowych. Dzięki temu, że jest czystsza od wody kranowej, do której dodawane są różne substancje, takie jak chlor, rośliny podlewane wodą destylowaną rosną zdrowo i bujnie.

Ciekawym zastosowaniem jest również nawilżanie powietrza w domu za pomocą nawilżaczy powietrza. Woda destylowana, dzięki brakowi minerałów, nie pozostawia białych osadów na meblach czy innych powierzchniach, co często zdarza się podczas używania wody kranowej.

Zastosowania wody destylowanej w domu jest naprawdę wiele. Niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o swój sprzęt AGD, przeprowadzić profesjonalne sprzątanie, stworzyć domowe kosmetyki czy zadbać o swoje rośliny, zawsze możesz na nią liczyć. Tym samym jest ona dowodem na to, że proste rozwiązania są najczęściej najlepsze.

Jeżeli do tej pory nie miałaś czy nie miałeś styczności z wodą destylowaną, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Nie tylko podniesie komfort twojego życia codziennego, ale przede wszystkim zaoszczędzi ci dużo czasu i pieniędzy.